REKUPERACJE

Obecnie budowane domy charakteryzują się wysoką energooszczędnością wynikającą z lepszej jakości stosowanych materiałów, z dbałości o odpowiednią termoizolację budynku i ze szczelności nowoczesnej stolarki budowlanej. Jednak w tak zbudowanych budynkach pojawiły się problemy z zapewnieniem odpowiedniej jakości powietrza wewnętrznego. Zbyt mała ilość napływającego z zewnątrz powietrza świeżego jest przyczyną złego samopoczucia osób w nich przebywających. Jedynym rozwiązaniem jest stosowanie systemów wentylacyjnych.

Rekuperacja jest to proces odzyskiwania ciepła z wywiewanego, zużytego powietrza (z kuchni, łazienek, wc) i oddanie go do powietrza nawiewanego (do pokoi mieszkalnych). Proces ten odbywa się za pomocą rekuperatora. Rekuperacja zapewnia prawidłowy obieg powietrza w budynku, optymalny jego rozkład w pomieszczeniach, filtrację powietrza oraz usuwanie nieprzyjemnych zapachów i wilgoci. Każdy rekuperator zaopatrzony jest w wentylatory. Rodzaj i wielkość wentylatorów dla poszczególnych rekuperatorów zazwyczaj jest dobrana w celu optymalizowania parametrów zużycia energii, a także poziomu emitowanego dźwięku. Jakość użytych wentylatorów wpływa na czas bezawaryjnej pracy rekuperatorów i emitowany hałas.

Przed rozpoczęciem montażu musi zostać wykonany projekt instalacji zawierający wszelkie obliczenia niezbędne do prawidłowego doboru rekuperatora oraz poszczególnych elementów instalacji wentylacyjnej.

Dlaczego warto zdecydować się na wentylację mechaniczną?
Przede wszystkim zapewnia nam bezproblemowe, stałe dostawy czystego i świeżego powietrza, zabierając jednocześnie z pomieszczeń domowych powietrze zużyte. Stosując nawiew świeżego, filtrowanego powietrza minimalizujemy rozwój bakterii, grzybów i wirusów, które mogą rozwijać się w niewentylowanych pomieszczeniach. Jest to idealne rozwiązanie dla osób z dolegliwościami alergicznymi.
Czy zużyte powietrze ma wpływ na powietrze nawiewane?
Powietrze zużyte, oddając swoje ciepło do świeżego, nie wpływa bezpośrednio na nie. Strumienie powietrza nie mieszają się, zaś sam wymiennik jak również całe urządzanie jest szczelne, co potwierdzają badania z niezależnych jednostek badawczych – np. z Politechniki Łódzkiej lub laboratorium EBM Papst.
Zalety wentylacji mechanicznej nad grawitacyjną
Niewątpliwie największą zaletą jest ciągła, niezależna od warunków atmosferycznych wymiana oczyszczonego powietrza w budynku przy jednoczesnym odzysku energii. Wentylacja mechaniczna zwiększa komfort przebywania w pomieszczeniach, polepsza samopoczucie oraz przynosi oszczędności.  Dodatkowo Użytkownik zyskuje możliwość pełnego sterowania w zależności od preferencji z opcją współpracy rekuperatora z systemami inteligentnych budynków. W przeciwieństwie do mechanicznej, wentylacja grawitacyjna nie daje możliwości sterowania w zależności od preferencji Użytkownika. Osiąga swoją sprawność w momencie różnic temperatury pomiędzy powietrzem wewnętrznym a zewnętrznym oraz w momencie silnych wiatrów. Niestety, w tym przypadku nie jesteśmy w stanie określić z jaką intensywnością dochodzi do wymiany powietrza i czy jest to optymalna wartość.
Czy zamontowane urządzenia powodują hałas? Jak daleko należy zamontować jednostkę od sypialni, aby nie było jej słychać?
Dzięki zastosowanym wentylatorom firmy EBM  Papst oraz izolacji akustycznej, hałas centrali PHANTOM waha się w przedziale od 25 do 56 dB, natomiast w przypadku central serii RAPTOR – 29-72 dB w zależności od wydajności pracy centrali wentylacyjnej . W przypadku konieczności zamontowania centrali w pobliżu sypialni, należy zastosować tłumiki akustyczne.
Czy rekuperator może być jedynym urządzeniem grzewczym w domu?
Wszystko uzależnione jest od zapotrzebowania na ciepło dla budynku. I tak w przypadku budynków pasywnych czy niskoenergetycznych, dodatkowa grzałka np. elektryczna o mocy 2kW w systemie rekuperacji o określonej wydajności przepływu może okazać się wystarczająca. Niestety są to bardzo sporadyczne przypadki.
Na chwilę obecną przepływ powietrza w rekuperatorze dobiera się przede wszystkim na podstawie krotności wymian powietrza w pomieszczeniu, tak by dostarczyć minimum powietrza świeżego przy minimalnym poborze prądu przez rekuperator.
Na przeniesienie  mocy grzewczej celem ogrzania budynku poprzez powietrze, niewątpliwie niezbędne jest uzyskanie dużo większej wydajności przepływającego powietrza na urządzeniu. Co przy tych samych średnicach kanałów dałoby nam znacznie większe opory oraz hałas.

rekuperacja